Історія вакцинації

Історія вакцинації так само як і історія людства нерозривно пов'язана з епідеміями інфекційних хвороб, які протягом багатьох століть забирали мільйони людських життів.

10 найбільш смертоносних спалахів інфекційних захворювань в історії людства

Чума
Чума

«Чорна смерть»

Чума забрала життя десятків мільйонів людей по всьому світу. Протягом всієї історії, епідемія чуми торкнулася кілька епох, ставши відомою під різними іменами, такими як:   

  • Афінська чума;
  • Чума Антоніна;
  • Кіпрська чума;
  • Юстиніянова чума.

У 14 столітті бубонною чумою було знищено близько третини населення Європи, що робить її однією з найбільш смертоносних в історії людства. Хворобу також називали чорною смертю, оскільки вона утворює чорні плями на шкірі заражених. Чорна смерть, яка набула великого поширення в Європі між 1347 і 1351 рр., за оцінками, вбила від 75 до 100 мільйонів чоловік. Епідемія почалася в південно-західній Азії та досягла Європи в кінці 1340-х років. Три століття потому, між 1647 і 1652 роками, бубонна чума охопила Іспанію. У той час приблизно 76 000 чоловік загинули через Велику чуму Севільї, що складало близько чверті населення Андалузії. Велика чума Лондона, яка тривала з 1665 по 1666 рік – ще один спалах Чорної смерті, що призвів до смерті 20% населення міста (68 596 осіб).

Cocoliztli епідемія

Cocoliztli епідемія або великий мор - це захворювання, яке в період між 1545 -1548 рр. в Мексиці призвело до загибелі 15 мільйонів корінного населення, що стало найстрашнішою епідемією в історії країни. Причина епідемії залишається невідомою.

 

Эпидемия холеры
Епідемія холери

Холера

Епідемія холери, що спалахнула в Азії і Європі в 1817-1824 роках, забрала життя приблизно 1 500 осіб. Найбільші спалахи холери були в Японії в 1817 році, Москві та Берліні в 1826 році, Парижі та Лондоні в 1831 році. Епідемія холери в Османській імперії під час Балканської війни 1912-1913 років також привела до загибелі багатьох людей. Сьогодні холера як і раніше вражає багатьох людей і ВООЗ щорічно повідомляє про 1,3-4 мільйонів випадків захворювання.

 

Натуральная оспа
Натуральна віспа

Віспа

Віспа - це важке інфекційне захворювання, що супроводжується лихоманкою, яке спостерігалося у людей різного віку і статі. Хвороба проявляється у вигляді великих заповнених рідиною пустул на обличчі і по всьому тілу, які покриваються струпами і часто залишають після себе шрами. Це захворювання колись було найпоширенішою причиною смерті в історії, яка вбила 30% інфікованих. Існували два типи віспи: велика натуральна і дрібна натуральна. Хвороба, яка поширювалася між людьми або через забруднені предмети, частіше спостерігалася у дітей. Останній природний випадок віспи був діагностований у жовтні 1977 року, а ВООЗ оголосила про глобальне викорінення хвороби в 1980 році.

 

Вспышка Эболы
Збудник черевного тифу

Тиф

В історії людства відбувалися різні епідемії тифу, проте один з найбільш масштабних спалахів стався в 1848 році, коли в результаті інфекційного захворювання загинуло більше 20000 чоловік. Симптомами хвороби були: лихоманка, червоні плями на руках, спині і грудях, марення, гангренозні виразки, що супроводжуються запахом гниючої плоті. Набагато пізніше, під час Першої світової війни, ця хвороба стала поширюватися серед військових Східного фронту, при цьому в одній тільки Югославії загинуло близько 150 000 чоловік. Вважається, що три мільйони людей померли від тифу під час Громадянської війни в Росії, а в 1922 році було зареєстровано від 25 до 30 мільйонів випадків захворювання, що рахується піком епідемії на території Радянського Союзу.

 

Грипп
Грип

Іспанський грип 

Іспанський грип був викликаний смертельним підтипом вірусу H1N1 в 1918-1920 рр. Іспанський грип привів до смерті від 50 до 100 мільйонів чоловік всього за 18 місяців. За оцінками, близько 500 мільйонів були заражені цим вірусом і його поширення було посилене триваючою війною. Хвороба також була поширена в останні місяці Першої світової війни і, як вважається, зіграла свою роль у припиненні чотирирічного конфлікту. На відміну від інших вірусів грипу, які в основному вражають людей похилого віку і дітей, пандемія іспанського грипу вразила молодих людей зі стійкою імунною системою. Його симптоми включали озноб, втому, нудоту, чхання, хрипи і кашель. Після розвитку лихоманки і діареї, легені хворого заповнюються рідиною, фарбуючи шкіру в синій колір.

 

ВИЧ-СПИД
ВІЛ-СНІД

Епідемія ВІЛ-СНІД

СНІД або пов'язані з ВІЛ захворювання призвели до смерті близько 35 мільйонів чоловік з 1981 року. У звіті з посиланням на «Дослідження глобального тягаря хвороб» 2015 року (GBD 2015), опублікованому в журналі «Ланцет», підраховано, що ВІЛ-інфекція досягла свого піку в 1997 році з 3,3 мільйонами пацієнтів. За даними ВООЗ, найбільша епідемія ВІЛ в світі відбувається в Південній Африці: більше 7 мільйонів людей живуть з цією хворобою. ВІЛ руйнує певний тип білих кров'яних клітин, які відіграють важливу роль в імунній системі, поступово послаблюючи природний захист організму.

 

Тяжёлый острый респираторный синдром
Важкий гострий респіраторний синдром

Важкий гострий респіраторний синдром

Важкий гострий респіраторний синдром (ВГРС) отримав велике розповсюдження в Азії і Канаді в 2002-2003 рр. Викликана високоінфекційним вірусом SARS-CoV, хвороба швидко поширилася в 37 країнах світу протягом декількох тижнів. Симптоми ГРВІ включали лихоманку, озноб і болі в тілі і зазвичай прогресували до пневмонії. Епідемія атипової пневмонії, що почалася в Гонконзі в період з листопада 2002 року по липень 2003 року, привела до смерті 922 осіб і зараження 8 422 людей по всьому світу. Рівень смертності від захворювання, згідно ВООЗ склав 10,9%.

 

Вспышка Эболы
Грип 

Свинячий грип

Пандемія свинячого грипу 2009 року призвела до загибелі приблизно 284 500 чоловік. Викликане вірусом грипу H1N1, захворювання почало своє розповсюдження з центральної Мексики в березні 2009 року, швидко поширилося по всьому світу, викликаючи страх і масову паніку, яка була пов'язана з незвичною природою вірусу, в якому містилися частки пташиного, свинячого і людського грипу (ця комбінація раніше ніколи не виявлялася). Як і інші види грипу, хвороба проявлялась у вигляді лихоманки, ознобу, болю в тілі, кашлю, болю в горлі, нежиті або закладеності носа і червоних очей.

 

Вспышка Эболы
Спалах Ебола

Спалах Ебола 

Вірус Ебола, що поширився в Західній Африці в період з 2013 по 2016 рр., привів до загибелі більше 11 300 чоловік. Перші випадки захворювання були зафіксовані в грудні 2013 року, вірус поширився на 28 616 чоловік в країнах Західної Африки. Епідемія, яка закінчилася в червні 2016 року, була зареєстрована як найсмертоносніший спалах Еболи в історії з точки зору кількості інфікованих людей і кількості смертей. Вірус Ебола був вперше виявлений в 1976 році, його незвичною походження - лісові кажани. Вірус передається через кров, блювоту, діарею та інші рідини організму. Симптоми зазвичай з'являються через 2-21 день після зараження і одужання в значній мірі залежить від імунної відповіді пацієнта.

 

Коронавирусная инфекция COVID-19
Коронавірусна інфекція COVID-19

Коронавірусна інфекція COVID-19
Вірус був виявлений в Ухані, Китай в кінці 2019 року. Новий тип коронавируса, який характеризується такими симптомами, як висока температура, кашель і подальша пневмонія, швидко поширився і торкнувся усього світу. Рівень смертності від COVID-19 станом на квітень 2020 р. становить 3,4%.1

З чого почалася історія вакцинації?

Перші вакцини

Перша вакцина була винайдена Едвардом Дженнером в 1796 році для захисту від віспи. Метод полягав в тому, щоб брати матеріал з пухирця людини, зараженого коров'ячою віспою, і вводити його в шкіру іншої людини з метою запобігання захворювання (щеплення від руки до руки). Однак, до кінця 1940-х років наукові знання розвинулися достатнім чином, щоб зробити можливим великомасштабне виробництво вакцин. Наступні регулярно рекомендовані вакцини були розроблені на початку 20-го століття. До них відносяться вакцини, що захищають від кашлюку (1914 р.), дифтерії (1926 р.) і правця (1938 р.). Ці три вакцини були об'єднані в 1948 році і введені в якості АКДП.

Вакцинация

Вакцинація жителів Нью-Йорка проти віспи в 1872 році

Препарат, якого всі чекали - вакцина проти поліомієліту

У довакцинальну еру батьки були налякані частими епідеміями поліомієліту: вони тримали своїх дітей подалі від басейнів, відправляли їх до родичів у село і вимагали уваги до проблеми поширення поліомієліту. У 1955 році була отримана ліцензія на вакцину від захворювання, її винахідником став Джонас Солк.

У 1960-х рр. був винайдений цілий ряд важливих вакцин - проти кору, епідемічного паротиту та краснухи

У 1963 році була розроблена вакцина проти кору, а до кінця 1960-х років з'явилися також вакцини для захисту від епідемічного паротиту (1967 р.) і краснухи (1969 р.). Ці три вакцини були об'єднані в вакцину КПК в 1971 році.

1970-ті роки - успіх вакцинації

Завдяки успішному застосуванню вакцини проти віспи її використання не рекомендувалася після 1980 року в зв'язку з викоріненням хвороби.

Розробка вакцин в 1980-х роках - гепатит В і Хіб-інфекція

Вакцина проти гемофільної інфекції типу b була ліцензована в 1985 році і включена в рекомендований графік щеплень в 1989 році. Коли календар був знову опублікований в 1994 році, була додана вакцина проти гепатиту В. Вакцина проти гепатиту В не була новою, так як вона була ліцензована в 1981 році та рекомендована для груп високого ризику захворювання, таких як працівники охорони здоров'я, споживачі внутрішньовенних наркотиків, гомосексуальні чоловіки і люди з декількома статевими партнерами. Однак, імунізація цих груп не зупинила передачу вірусу гепатиту В. Це пов'язано з тим, що близько третини пацієнтів з гострими захворюваннями не входять у визначені групи ризику. Зміна рекомендацій по імунізації всіх дітей в 1991 році було результатом цих невдалих спроб боротьби з гепатитом В тільки шляхом імунізації груп високого ризику. Дотримуючись цієї рекомендації, захворювання гепатитом В було практично ліквідовано у дітей у віці до 18 років в економічно розвинених країнах.

Щорічні поновлення календарів імунізації - з 1995 по 2010 рр.

По мірі появи нових вакцин, щорічне оновлення календаря щеплень стало важливою частиною імунізації населення. Важливі зміни в графіку між 1995 і 2010 роками включали:

  • Поява нових вакцин: вітряна віспа (1996 р.), ротавірус (1998-1999 рр.; 2006 р. 2008 р.); гепатит А (2000 р.); пневмококова вакцина (2001 р.);
  • Додаткові рекомендації для існуючих вакцин: грип (2002 р.); гепатит А (2006 р.);
  • Розробка нових версій існуючих вакцин: ацелюлярна кашлюкова вакцина (АаКДП, 1997 р.), інтраназальний грип (2004 р.);

Досягнення з 2011 по 2019 рр.

Щорічні поновлення графіків імунізації дітей і дорослих пропонують керівництво для медичних працівників у вигляді нових рекомендацій, зміни в існуючих рекомендаціях або роз'яснень, які допомагають інтерпретувати графік щеплень в певних обставинах. Календарі вакцинації аналізуються комітетами експертів з Центрів з контролю і профілактиці захворювань.2

Семья

Які віхи вакцинації увійшли в історію?

Основні етапи в розробці вакцин3

Вакцини майбутнього

В даний час в світі розробляється більш 260 вакцин для профілактики або лікування захворювань:

Numbers

Розробка нових вакцин вимагає значних витрат часу і коштів:

  • до 10 років досліджень і розробок для кожної успішної вакцини;
  • близько 12-18 місяців для першого нормативного затвердження препарату;
  • до 24 місяців на виготовлення вакцини;
  • 374-1,5 млрд, фунтів стерлінгів - вартість розробки нової вакцини;
  • близько 448 млн. фунтів стерлінгів - вартість будівництва біологічного виробництва.4


    Розрахуйте персональний календар щеплень Вашої дитини! На нашому сайті це можна зробити легко і швидко, навіть якщо деякі щеплення були виконаннi «невчасно».

    Розрахувати мій календар щеплень

    Джерела

    Історія вакцинації

    Історія вакцинації

    Історія вакцинації так само як і історія людства нерозривно пов'язана з епідеміями інфекційних хвороб, які протягом багатьох століть забирали мільйони людських життів.

    10 найбільш смертоносних спалахів інфекційних захворювань в історії людства

    Чума
    Чума

    «Чорна смерть»

    Чума забрала життя десятків мільйонів людей по всьому світу. Протягом всієї історії, епідемія чуми торкнулася кілька епох, ставши відомою під різними іменами, такими як:   

    • Афінська чума;
    • Чума Антоніна;
    • Кіпрська чума;
    • Юстиніянова чума.

    У 14 столітті бубонною чумою було знищено близько третини населення Європи, що робить її однією з найбільш смертоносних в історії людства. Хворобу також називали чорною смертю, оскільки вона утворює чорні плями на шкірі заражених. Чорна смерть, яка набула великого поширення в Європі між 1347 і 1351 рр., за оцінками, вбила від 75 до 100 мільйонів чоловік. Епідемія почалася в південно-західній Азії та досягла Європи в кінці 1340-х років. Три століття потому, між 1647 і 1652 роками, бубонна чума охопила Іспанію. У той час приблизно 76 000 чоловік загинули через Велику чуму Севільї, що складало близько чверті населення Андалузії. Велика чума Лондона, яка тривала з 1665 по 1666 рік – ще один спалах Чорної смерті, що призвів до смерті 20% населення міста (68 596 осіб).

    Cocoliztli епідемія

    Cocoliztli епідемія або великий мор - це захворювання, яке в період між 1545 -1548 рр. в Мексиці призвело до загибелі 15 мільйонів корінного населення, що стало найстрашнішою епідемією в історії країни. Причина епідемії залишається невідомою.

     

    Эпидемия холеры
    Епідемія холери

    Холера

    Епідемія холери, що спалахнула в Азії і Європі в 1817-1824 роках, забрала життя приблизно 1 500 осіб. Найбільші спалахи холери були в Японії в 1817 році, Москві та Берліні в 1826 році, Парижі та Лондоні в 1831 році. Епідемія холери в Османській імперії під час Балканської війни 1912-1913 років також привела до загибелі багатьох людей. Сьогодні холера як і раніше вражає багатьох людей і ВООЗ щорічно повідомляє про 1,3-4 мільйонів випадків захворювання.

     

    Натуральная оспа
    Натуральна віспа

    Віспа

    Віспа - це важке інфекційне захворювання, що супроводжується лихоманкою, яке спостерігалося у людей різного віку і статі. Хвороба проявляється у вигляді великих заповнених рідиною пустул на обличчі і по всьому тілу, які покриваються струпами і часто залишають після себе шрами. Це захворювання колись було найпоширенішою причиною смерті в історії, яка вбила 30% інфікованих. Існували два типи віспи: велика натуральна і дрібна натуральна. Хвороба, яка поширювалася між людьми або через забруднені предмети, частіше спостерігалася у дітей. Останній природний випадок віспи був діагностований у жовтні 1977 року, а ВООЗ оголосила про глобальне викорінення хвороби в 1980 році.

     

    Вспышка Эболы
    Збудник черевного тифу

    Тиф

    В історії людства відбувалися різні епідемії тифу, проте один з найбільш масштабних спалахів стався в 1848 році, коли в результаті інфекційного захворювання загинуло більше 20000 чоловік. Симптомами хвороби були: лихоманка, червоні плями на руках, спині і грудях, марення, гангренозні виразки, що супроводжуються запахом гниючої плоті. Набагато пізніше, під час Першої світової війни, ця хвороба стала поширюватися серед військових Східного фронту, при цьому в одній тільки Югославії загинуло близько 150 000 чоловік. Вважається, що три мільйони людей померли від тифу під час Громадянської війни в Росії, а в 1922 році було зареєстровано від 25 до 30 мільйонів випадків захворювання, що рахується піком епідемії на території Радянського Союзу.

     

    Грипп
    Грип

    Іспанський грип 

    Іспанський грип був викликаний смертельним підтипом вірусу H1N1 в 1918-1920 рр. Іспанський грип привів до смерті від 50 до 100 мільйонів чоловік всього за 18 місяців. За оцінками, близько 500 мільйонів були заражені цим вірусом і його поширення було посилене триваючою війною. Хвороба також була поширена в останні місяці Першої світової війни і, як вважається, зіграла свою роль у припиненні чотирирічного конфлікту. На відміну від інших вірусів грипу, які в основному вражають людей похилого віку і дітей, пандемія іспанського грипу вразила молодих людей зі стійкою імунною системою. Його симптоми включали озноб, втому, нудоту, чхання, хрипи і кашель. Після розвитку лихоманки і діареї, легені хворого заповнюються рідиною, фарбуючи шкіру в синій колір.

     

    ВИЧ-СПИД
    ВІЛ-СНІД

    Епідемія ВІЛ-СНІД

    СНІД або пов'язані з ВІЛ захворювання призвели до смерті близько 35 мільйонів чоловік з 1981 року. У звіті з посиланням на «Дослідження глобального тягаря хвороб» 2015 року (GBD 2015), опублікованому в журналі «Ланцет», підраховано, що ВІЛ-інфекція досягла свого піку в 1997 році з 3,3 мільйонами пацієнтів. За даними ВООЗ, найбільша епідемія ВІЛ в світі відбувається в Південній Африці: більше 7 мільйонів людей живуть з цією хворобою. ВІЛ руйнує певний тип білих кров'яних клітин, які відіграють важливу роль в імунній системі, поступово послаблюючи природний захист організму.

     

    Тяжёлый острый респираторный синдром
    Важкий гострий респіраторний синдром

    Важкий гострий респіраторний синдром

    Важкий гострий респіраторний синдром (ВГРС) отримав велике розповсюдження в Азії і Канаді в 2002-2003 рр. Викликана високоінфекційним вірусом SARS-CoV, хвороба швидко поширилася в 37 країнах світу протягом декількох тижнів. Симптоми ГРВІ включали лихоманку, озноб і болі в тілі і зазвичай прогресували до пневмонії. Епідемія атипової пневмонії, що почалася в Гонконзі в період з листопада 2002 року по липень 2003 року, привела до смерті 922 осіб і зараження 8 422 людей по всьому світу. Рівень смертності від захворювання, згідно ВООЗ склав 10,9%.

     

    Вспышка Эболы
    Грип 

    Свинячий грип

    Пандемія свинячого грипу 2009 року призвела до загибелі приблизно 284 500 чоловік. Викликане вірусом грипу H1N1, захворювання почало своє розповсюдження з центральної Мексики в березні 2009 року, швидко поширилося по всьому світу, викликаючи страх і масову паніку, яка була пов'язана з незвичною природою вірусу, в якому містилися частки пташиного, свинячого і людського грипу (ця комбінація раніше ніколи не виявлялася). Як і інші види грипу, хвороба проявлялась у вигляді лихоманки, ознобу, болю в тілі, кашлю, болю в горлі, нежиті або закладеності носа і червоних очей.

     

    Вспышка Эболы
    Спалах Ебола

    Спалах Ебола 

    Вірус Ебола, що поширився в Західній Африці в період з 2013 по 2016 рр., привів до загибелі більше 11 300 чоловік. Перші випадки захворювання були зафіксовані в грудні 2013 року, вірус поширився на 28 616 чоловік в країнах Західної Африки. Епідемія, яка закінчилася в червні 2016 року, була зареєстрована як найсмертоносніший спалах Еболи в історії з точки зору кількості інфікованих людей і кількості смертей. Вірус Ебола був вперше виявлений в 1976 році, його незвичною походження - лісові кажани. Вірус передається через кров, блювоту, діарею та інші рідини організму. Симптоми зазвичай з'являються через 2-21 день після зараження і одужання в значній мірі залежить від імунної відповіді пацієнта.

     

    Коронавирусная инфекция COVID-19
    Коронавірусна інфекція COVID-19

    Коронавірусна інфекція COVID-19
    Вірус був виявлений в Ухані, Китай в кінці 2019 року. Новий тип коронавируса, який характеризується такими симптомами, як висока температура, кашель і подальша пневмонія, швидко поширився і торкнувся усього світу. Рівень смертності від COVID-19 станом на квітень 2020 р. становить 3,4%.1

    З чого почалася історія вакцинації?

    Перші вакцини

    Перша вакцина була винайдена Едвардом Дженнером в 1796 році для захисту від віспи. Метод полягав в тому, щоб брати матеріал з пухирця людини, зараженого коров'ячою віспою, і вводити його в шкіру іншої людини з метою запобігання захворювання (щеплення від руки до руки). Однак, до кінця 1940-х років наукові знання розвинулися достатнім чином, щоб зробити можливим великомасштабне виробництво вакцин. Наступні регулярно рекомендовані вакцини були розроблені на початку 20-го століття. До них відносяться вакцини, що захищають від кашлюку (1914 р.), дифтерії (1926 р.) і правця (1938 р.). Ці три вакцини були об'єднані в 1948 році і введені в якості АКДП.

    Вакцинация

    Вакцинація жителів Нью-Йорка проти віспи в 1872 році

    Препарат, якого всі чекали - вакцина проти поліомієліту

    У довакцинальну еру батьки були налякані частими епідеміями поліомієліту: вони тримали своїх дітей подалі від басейнів, відправляли їх до родичів у село і вимагали уваги до проблеми поширення поліомієліту. У 1955 році була отримана ліцензія на вакцину від захворювання, її винахідником став Джонас Солк.

    У 1960-х рр. був винайдений цілий ряд важливих вакцин - проти кору, епідемічного паротиту та краснухи

    У 1963 році була розроблена вакцина проти кору, а до кінця 1960-х років з'явилися також вакцини для захисту від епідемічного паротиту (1967 р.) і краснухи (1969 р.). Ці три вакцини були об'єднані в вакцину КПК в 1971 році.

    1970-ті роки - успіх вакцинації

    Завдяки успішному застосуванню вакцини проти віспи її використання не рекомендувалася після 1980 року в зв'язку з викоріненням хвороби.

    Розробка вакцин в 1980-х роках - гепатит В і Хіб-інфекція

    Вакцина проти гемофільної інфекції типу b була ліцензована в 1985 році і включена в рекомендований графік щеплень в 1989 році. Коли календар був знову опублікований в 1994 році, була додана вакцина проти гепатиту В. Вакцина проти гепатиту В не була новою, так як вона була ліцензована в 1981 році та рекомендована для груп високого ризику захворювання, таких як працівники охорони здоров'я, споживачі внутрішньовенних наркотиків, гомосексуальні чоловіки і люди з декількома статевими партнерами. Однак, імунізація цих груп не зупинила передачу вірусу гепатиту В. Це пов'язано з тим, що близько третини пацієнтів з гострими захворюваннями не входять у визначені групи ризику. Зміна рекомендацій по імунізації всіх дітей в 1991 році було результатом цих невдалих спроб боротьби з гепатитом В тільки шляхом імунізації груп високого ризику. Дотримуючись цієї рекомендації, захворювання гепатитом В було практично ліквідовано у дітей у віці до 18 років в економічно розвинених країнах.

    Щорічні поновлення календарів імунізації - з 1995 по 2010 рр.

    По мірі появи нових вакцин, щорічне оновлення календаря щеплень стало важливою частиною імунізації населення. Важливі зміни в графіку між 1995 і 2010 роками включали:

    • Поява нових вакцин: вітряна віспа (1996 р.), ротавірус (1998-1999 рр.; 2006 р. 2008 р.); гепатит А (2000 р.); пневмококова вакцина (2001 р.);
    • Додаткові рекомендації для існуючих вакцин: грип (2002 р.); гепатит А (2006 р.);
    • Розробка нових версій існуючих вакцин: ацелюлярна кашлюкова вакцина (АаКДП, 1997 р.), інтраназальний грип (2004 р.);

    Досягнення з 2011 по 2019 рр.

    Щорічні поновлення графіків імунізації дітей і дорослих пропонують керівництво для медичних працівників у вигляді нових рекомендацій, зміни в існуючих рекомендаціях або роз'яснень, які допомагають інтерпретувати графік щеплень в певних обставинах. Календарі вакцинації аналізуються комітетами експертів з Центрів з контролю і профілактиці захворювань.2

    Семья

    Які віхи вакцинації увійшли в історію?

    Основні етапи в розробці вакцин3

    Вакцини майбутнього

    В даний час в світі розробляється більш 260 вакцин для профілактики або лікування захворювань:

    Numbers

    Розробка нових вакцин вимагає значних витрат часу і коштів:

    • до 10 років досліджень і розробок для кожної успішної вакцини;
    • близько 12-18 місяців для першого нормативного затвердження препарату;
    • до 24 місяців на виготовлення вакцини;
    • 374-1,5 млрд, фунтів стерлінгів - вартість розробки нової вакцини;
    • близько 448 млн. фунтів стерлінгів - вартість будівництва біологічного виробництва.4


      Розрахуйте персональний календар щеплень Вашої дитини! На нашому сайті це можна зробити легко і швидко, навіть якщо деякі щеплення були виконаннi «невчасно».

      Розрахувати мій календар щеплень

      Джерела